niedziela, 19 stycznia 2014

domowe masło


Zastanawialiście się kiedyś jak zrobić masło? Ja bardzo interesuję się takimi domowymi wyrobami, chcę niebawem podjąć próbę zrobienia twarogu :) W każdym razie, znam dwa sposoby przygotowywania masła, ta wersja jest idealna dla osób posiadających mikser z misą, bo praktycznie się przy nim nie narobią, jak ktoś ma sam mikser to troszkę się namiesza, ale jest to do zrobienia, sama mam tylko mikser i dałam sobie radę, a satysfakcja jest ogromna. Smak masła jest wyśmienity, delikatny i śmietankowy. Ważne jest to aby używać do niego wyłącznie śmietany 36%. Drugi sposób przygotowania masła z pewnością postaram się dodać w przyszłości :). W takim razie zaczynamy :).

składniki: na 1 mały słoiczek

400g śmietany 36%
3 kostki lodu
1 szklanka zimnej wody (bardzo zimnej)

czas przygotowania: ok. 20 minut
Śmietanę przelewamy do misy od miksera lub miski. Jeżeli macie mikser z misą to ubijajcie śmietanę na średnich obrotach przez 15-20 minut i kilka razy zdejmijcie łopatką śmietanę ze ścianek, aż się rozwarstwi, dalej postępujcie zgodnie z opisem od drugiego zdjęcia. Jeżeli nie macie miksera z misą to po prostu miksujcie śmietanę ok 18 minut. Na początku ubije się na tzw. "bitą" śmietanę.


Nie przestawajcie ubijać, po kolejnych minutach zauważycie, że bita śmietana zaczyna twardnieć (na bieżąco zdejmujcie łyżką śmietanę ze ścianek miski, aby się równomiernie ubijała), potem śmietana zacznie się rozwarstwiać i chlapać maślanką, zauważycie, że powstaną przypominające masło grudki, to oznacza, że możecie skończyć już używać miksera.

Do powstałego masła i maślanki wkładamy 3 kostki lodu, wlewamy szklankę bardzo zimnej wody i mieszamy chwilkę łyżką, aby dokładnie oddzielić oba składniki od siebie. Bierzemy drobne sitko (najlepiej takie do przesiewania mąki) i przelewamy przez nie wszystko do drugiej miski lub nad zlewem. To co pozostało na sicie wyjmujemy i zagniatamy dłońmi, wyciskając nadmiar wody i formułując pożądany kształt masła np. okrągły, prostokątny, lub tak jak ja możecie je przełożyć do czystego słoiczka. Przechowujemy w lodówce, gotowe :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...